Opeth Türkiye
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Opeth fanlarının bulabileceği en geniş bilgi ve eğlence forumu

AnasayfaAnasayfa  AramaArama  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  

Esaretin Bedeli(Shawshank Redemption)IMDB'de Dünyanın En İyi Filmi

5 posters
YazarMesaj
blackwaterpark
Profesyonel Üye
Profesyonel Üye
blackwaterpark

Esaretin Bedeli(Shawshank Redemption)IMDB'de Dünyanın En İyi Filmi Empty
MesajKonu: Esaretin Bedeli(Shawshank Redemption)IMDB'de Dünyanın En İyi Filmi   Esaretin Bedeli(Shawshank Redemption)IMDB'de Dünyanın En İyi Filmi I_icon_minitimePaz Ara. 06, 2009 10:00 am

Esaretin Bedeli(Shawshank Redemption)IMDB'de Dünyanın En İyi Filmi 200px-Esaretin-bedeli

Esaretin Bedeli (orijinal adı: Shawshank Redemption), 1994 yapımı Frank Darabont filmidir. Stephen King'in bir öyküsünün uyarlaması olan filmin başrollerinde Tim Robbins ve Morgan Freeman vardır, Morgan Freeman ve James Whitmore filmin anlatımını da üstlenmektedirler. Dünya çapında geniş hayran kitlesi edinmiş bir filmdir.

IMDB sitesinde 450,000'den fazla kişinin oylarıyla 10 üzerinden 9,1 puan almış ve gelmiş geçmiş en iyi filmi seçilmiştir. Aynı zamanda tüm türler arasında dünyanın en beğenilen ilk 3 filmi arasındadır.

Şaibeli bir şekilde karısını öldürmek suçundan Shawshank Hapishanesi`ne gönderilen Andy Dufresne (Tim Robbins), burada hiç alışık olmadığı bir hayat mücadelesi vermeye başlar. Hapishanede tanıştığı Ellis Boyd Redding (Morgan Freeman) ile aralarında mükemmel bir dostluk oluşur. Bir süre sonra Andy'nin hayata bağlı tavırları hapisenedeki mahkümları bile etkilemeyi başarır.Ve büyük kaçışın öyküsü böyle başlar.

Stephen King'in Rita Hayworth and Shawshank Redemption adlı romanından sinemaya uyarlandı ve gösterildiği ülkelerde büyük ilgiyle karşılandı. 1994'te 7 dalda Oscar'a aday gösterildi fakat başrolünde Tom Hanks'in oynadığı Forrest Gump adlı film ödüle layık görüldü..

Filmi izlemek için tıklayın

DİYALOGLAR
-------------------------
-buradan hiç çıkabileceğini düşünüyor musun?
-ben mi?
-evet.
-bir gün uzun beyaz sakallarım olup 2 veya 3 misketin yukarılarda zıpladığı zaman.
-sana nereye gideceğimi söyleyeyim. zihuatanejo.
-ne dedin?
-zihuatanejo. meksika'da. pasifik okyanusu'nda küçük bir yer. meksikalılar pasifik hakkında ne derler biliyor musun? hiç hafızası olmadığını söylerler. işte hayatımın geri kalanını burada yaşamak istiyorum. hiç hafızası olmayan sıcak bir yer. tam kumsalda küçük bir otel. eski değersiz bir tekne alıp onu yeniymiş gibi onarmak. misafirlerimi balığa çıkartmak. zihuatanejo. böyle bir yerde, birşeyler temin etmesini bilen bir adam işime yarar.
-dışarıda başaracağımı sanmıyorum. hayatımın çoğunu burada geçirdim. ben kurumsallaşmış bir adamım. aynen brooks gibi.
-kendini küçümsüyorsun.
-hiç sanmıyorum. burada herşeyi getirebilecek bir adamım; fakat dışarıda ihtiyacın olan tek şey sarı sayfalar. nereden başlarım bilemiyorum. pasifik okyanusu mu? lanet.
bu kadar büyük birşey,beni korkudan öldürür.
-beni değil. karımı vurmadım ve sevgilisini de vurmadım. her ne suç işlediysem, fazlasıyla ödedim. bir otel, bir tekne...fazla şey istediğimi sanmıyorum.
-bunu tek başına yapmamalısın. bu sadece lanet olası bir rüya. meksika buradan bayağı uzakta ve sen de buradasın. ve olan herşey bundan ibaret.
-evet, haklısın. herşey bundan ibaret. orası uzakta ve ben buradayım. sanırım basit bir seçim yapmalıyım. hızlı yaşamak mı... yoksa hızlı ölmek mi?

tim robbins : umut.
morgan freeman :umut??.
morgan freeman :sana birşey söyleyeyim, dostum.
morgan freeman :umut tehlikeli birşeydir.
morgan freeman :umut bir insanı delirtebilir.
morgan freeman :içerideyken hiçbir faydası yoktur.
morgan freeman :bu fikirden vazgeçsen iyi olur.
tim robbins :brooks'un yaptığı gibi mi?

red =buraya nasıl düştün?
andy =ben masumum.
red =burada kimse suçlu değil ki zaten.

İLGİNÇ BİLGİLER
----------------
*mahkumlara dinletilen şarkı 1968 kaydıdır. yöneten karl böhm'dür. kayıttaki orkestra ve koro deutsche oper berlin'indir. deutsche grammophon'dan çıkmadır.
*tommy williams rolü için ilk olarak brad pitt'in düşünüldüğü film!..
*7 dalda oscar adayı olmuş hiçbirini kazanamamıştır.
*tim robbins rolü ilk kevin costnere teklif edilmiş costner kabul etmemiş film tutuluncada acayip pişman olmuştur
*yeni gelen "fish"leri karsilayanlardan birisi morgan freeman'in oglu, bogs'u tasidiklari ambu;ans cekimler sirasinda bozulmus ve cekim ekibi ambulansi itmis, cezaevinde bagiranlar yetmedigi icin cekimlerde gardiyanlar da bagiriyomus, filmin en basinda andy'nin silaha kursun doldurma sahnesinde o eller aslinda yonetmen frank darabont'a ait (o sahne sonradan eklenmis),tim robbins'in icinde emekledigi bok cukurunda ise aslinda cikolata surubu varmis.

BROOKSUN MEKTUBU ( çogu kişiyi etkilemiştir okumakta fayda var)
---------------------------------------------------------------

sevgili dostlarım,
dışarının bu kadar hızlı büyüdüğüne inanamadım. çocukken bir keresinde araba görmüştüm... fakat şimdi her yerdeler. dünya büyük lanet bir acele içinde. şartlı tahliye komisyonu beni bu yarım eve soktu adı "biracı"... ve bir iş; alışveriş mağazasında yiyecekleri poşetliyorum. zor bir iş ve ben dayanmaya çalışıyorum fakat çoğu kez ellerim acıyor. mağaza müdürünün beni pek fazla sevdiğini sanmıyorum. bazen işten sonra, parka gidip kuşları besliyorum. ve jake'in ( not: brooks'un hapishanede besleyip sonra özgür bıraktığı kuş) birden çıkıp bana merhaba diyeceğini düşünmeye başlıyorum. fakat bu hiç olmuyor. umarım, her neredeyse, iyidir ve yeni arkadaşları vardır.

geceleri uyumakta zorlanıyorum. kötü rüyalar görüyorum yere düşüyormuşum gibi. korkarak uyanıyorum. bazen nerede olduğumu hatırlamak biraz zamanımı alıyor. belki bir silah alıp mağazayı soymalıyım ki beni evime geri yollasınlar. oradayken müdürü vurmalıydım. bir çeşit ikramiye gibi. sanırım artık bu tür saçmalıklar için çok yaşlıyım. burayı sevmiyorum. her zaman korkmaktan yoruldum. kalmamaya karar verdim. sanırım benim gibi yaşlı bir hırsız için fazla üzülmezler.

En son blackwaterpark tarafından Cuma Şub. 26, 2010 11:57 am tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
Misafir
Misafir

MesajKonu: Geri: Esaretin Bedeli(Shawshank Redemption)IMDB'de Dünyanın En İyi Filmi   Esaretin Bedeli(Shawshank Redemption)IMDB'de Dünyanın En İyi Filmi I_icon_minitimeCuma Ara. 11, 2009 11:56 am

oo işin içinde stephen king varsa kesin süper bir filmdir hastayım o adamın kitaplarına ya
Opethian
Admin
Admin
Opethian

MesajKonu: Geri: Esaretin Bedeli(Shawshank Redemption)IMDB'de Dünyanın En İyi Filmi   Esaretin Bedeli(Shawshank Redemption)IMDB'de Dünyanın En İyi Filmi I_icon_minitimeCuma Ara. 11, 2009 12:03 pm

çok vahşi ya:D
https://opeth-fan.yetkin-forum.com
Misafir
Misafir

MesajKonu: Geri: Esaretin Bedeli(Shawshank Redemption)IMDB'de Dünyanın En İyi Filmi   Esaretin Bedeli(Shawshank Redemption)IMDB'de Dünyanın En İyi Filmi I_icon_minitimeCuma Ara. 11, 2009 12:25 pm

ama güzel şimdi allah için Very Happy
fury
Yeni Üye
Yeni Üye

MesajKonu: Geri: Esaretin Bedeli(Shawshank Redemption)IMDB'de Dünyanın En İyi Filmi   Esaretin Bedeli(Shawshank Redemption)IMDB'de Dünyanın En İyi Filmi I_icon_minitimeÇarş. Ara. 23, 2009 2:46 pm

Tim Robbins in en iyi oynadığı filmdir, Morgan Freeman da var.. güzel film.
blackwaterpark
Profesyonel Üye
Profesyonel Üye
blackwaterpark

MesajKonu: Geri: Esaretin Bedeli(Shawshank Redemption)IMDB'de Dünyanın En İyi Filmi   Esaretin Bedeli(Shawshank Redemption)IMDB'de Dünyanın En İyi Filmi I_icon_minitimePerş. Ara. 24, 2009 4:58 am

Hayatımda izlediğim en iyi filmdi...
mikael_retikulum
Hızlı Üye
Hızlı Üye
mikael_retikulum

MesajKonu: Geri: Esaretin Bedeli(Shawshank Redemption)IMDB'de Dünyanın En İyi Filmi   Esaretin Bedeli(Shawshank Redemption)IMDB'de Dünyanın En İyi Filmi I_icon_minitimeCuma Şub. 26, 2010 9:13 am

aynen benimde hayatımda izlediğim en mükemmel film. tek kelimeyle harika
blackwaterpark
Profesyonel Üye
Profesyonel Üye
blackwaterpark

MesajKonu: Geri: Esaretin Bedeli(Shawshank Redemption)IMDB'de Dünyanın En İyi Filmi   Esaretin Bedeli(Shawshank Redemption)IMDB'de Dünyanın En İyi Filmi I_icon_minitimeCuma Şub. 26, 2010 11:44 am

Konuyu işleyişi mükemmeldi.
Umut.. iyi bir şeydir. Belkide.. belkide en iyi şeydir...
Tim Robbins ve Morgan Freeman harika oynamışlar.Ayrıca film hayatımda izlediğim en güzel sona sahipti.
"korktukça tutsak, umut ettikçe özgürsünüz..."

filmin afişinden
mat_rock
Profesyonel Üye
Profesyonel Üye
mat_rock

MesajKonu: Geri: Esaretin Bedeli(Shawshank Redemption)IMDB'de Dünyanın En İyi Filmi   Esaretin Bedeli(Shawshank Redemption)IMDB'de Dünyanın En İyi Filmi I_icon_minitimePaz Şub. 28, 2010 3:58 am

muhteşemdii..!!

Esaretin Bedeli(Shawshank Redemption)IMDB'de Dünyanın En İyi Filmi
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» En Psikopat Korku Filmi Karakteri :P
» Avatar Filmi İntihara Sürüklüyormuş
» Dünyanın En Büyük Fotoğrafı
» Dünyanın en iyi 20 death metal gitaristi
» II. Dünya Savaşında Dünyanın Biçimi [Duygulandıran Bir Özet]